Jest to klauzula związana ze zwrotnym poszukiwaniem weksla. Jest to możliwość dochodzenia roszczeń od dłużników zwrotnych.
Klauzule, które nie wywołują skutków wekslowych:
1. Waluty – oznaczona jest słowami: towar otrzymałem, rzeczy otrzymałem czy równoważne słowa. Zamieszczenie takiej waluty oznacza, że wierzyciel już coś otrzymał. Klauzula ta nie dotyczy pieniędzy.
2. Pokrycia – jeżeli byłaby umieszczona w wekslu oznaczałaby, że jeśli trasat zapłaci, to może na wysokość zapłaconej kwoty obciążyć rachunek wystawcy.
3. Zawiadomienia – może się pojawić tylko w wekslach trasowanych, a oznacza, że trasat będzie musiał zawiadomić o przyjęciu weksla.
Klauzule mające wpływ na zobowiązanie wekslowe:
1. Klauzula waluty efektywnej – jeżeli weksel występuje w obrocie zagranicznym, to co do zasady miejsce płatności decyduje o tym w jakiej walucie ten weksel jest realizowany. Natomiast jeżeli ktoś chce, aby ten weksel był zrealizowany np. w dolarach, to będzie musiał być zamieszczony taki zapis: „only dolar” (tylko w dolarach) – znaczy że ten weksel ma być zrealizowany tylko w tej konkretnej walucie (w tzw. walucie efektywnej), która jest wskazana w wekslu.
2. Klauzula oprocentowania sumy wekslowej – ta klauzula może wystąpić tylko i wyłącznie w wekslu własnym za okazaniem lub w pewien czas po okazaniu. W innych wekslach taką klauzulę uważa się za nie napisaną. Jest to zastrzeżenie oprocentowania sumy wekslowej. Stopa oprocentowania (stopa odsetek) powinna być określona. Jeśli nie jest określona w wekslu, to uważa się ją za niezastrzeżoną. Odsetki biegną od daty wystawienia weksla, jeśli nie wskazano innej daty.
3. Klauzula nie na zlecenie – co do zasady weksle są wekslami na zlecenie, czyli że ktoś wystawia na czyjąś rzecz, na czyjeś polecenie, zlecenie weksel, ale również to określenie „na zlecenie” oznacza, że ten papier wartościowy może być przenoszony indosem. Jeżeli mamy zamieszczone w wekslu „na zlecenie” oznacza to, że ten weksel może być przenoszony indosem. Wobec tego, jeżeli nie chcemy, żeby weksel był przenoszony indosem, to musimy umieścić klauzulę „nie na zlecenie”. W naszym ustawodawstwie mamy do czynienia z przepisami ustawy o kredycie konsumenckim i w tej ustawie jest powiedziane, że w przypadku zabezpieczenia kredytu konsumenckiego weksel na zabezpieczenie takiego kredytu nie może być przenoszony na inne osoby (ten weksel ma służyć tylko i wyłącznie bankowi udzielającemu kredytu konsumenckiego i że ten weksel ma być opatrzony klauzulą „nie na zlecenie”). Ta klauzula „ale nie na zlecenie” powinna być umieszczona po nazwisku remitenta, nigdy przed tym nazwiskiem.
4. Klauzula umiejscowienia – (inaczej domicyl, domicyliat). Klauzula ta wskazuje osobę, u której ma nastąpić płatność.
Inne klauzule:
1. Klauzula numerowania wtóropisów – jeżeli weksel jest sporządzony w kilku egzemplarzach, jest to klauzula numerująca kolejne egzemplarze. Klauzula jest napisana tak: „weksel prima, sekunda” itd.
2. Klauzula zastrzeżenia przedstawienia do przyjęcia – tzn. że weksel musi być przedstawiony do przyjęcia przed terminem płatności. Może być też zakaz przedstawienia do przyjęcia, która oznacza, że weksel nie ma być przedstawiony do przyjęcia, tylko ma być przedstawiony do zapłaty.
3. Klauzula zwolnienie od odpowiedzialności za przyjęcie – zakłada, że wystawca weksla trasowanego może zwolnić się od odpowiedzialności za przyjęcie.