Kolejne usprawnienie elektroniczne- księgi wieczyste on- line już dostępne.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Kupujący działkę może już bez wychodzenia z domu sprawdzić, czy nieruchomość jest obciążona hipoteką. Wystarczy, że będzie znał numer prowadzonej dla niej księgi wieczystej. Ministerstwo Sprawiedliwości otworzyło wczoraj bezpłatny dostęp do przeglądania ksiąg wieczystych on-line. Nie jest konieczne dysponowanie podpisem elektronicznym.

Księgi wieczyste on- line to całkiem nowe rozwiązanie w Polsce. Do księgi wieczystej można zajrzeć przez Internet, korzystając z domowego komputera. Nowy system umożliwia przeglądanie tylko tych ksiąg, które zostały wpisane do Centralnej Bazy Danych Ksiąg Wieczystych. Obecnie znajduje się w niej ponad 12 mln ksiąg wieczystych prowadzonych przez 116 wydziałów, spośród 18,8 mln wszystkich istniejących.

Z tego ułatwienia mogą korzystać wszystkie osoby, które podadzą pełny numer księgi wieczystej. Dostęp internetowy ma zwiększyć bezpieczeństwo obrotu nieruchomościami. Dzięki swobodnemu przeglądaniu ksiąg nabywca mieszkania, a także notariusz może przed sporządzeniem aktu notarialnego sprawdzić, czy sprzedawana nieruchomość nie jest obciążona.

Obecnie już ponad jedna trzecia komorników ma dostęp do Centralnej Bazy Danych Ksiąg Wieczystych, co usprawnia procedury egzekucyjne. Takie rozwiązanie ma także zapewnić szybszy dostęp do informacji z ksiąg, jak również usprawnienie pracy sądów, które zostają w ten sposób odciążone od wielu dotychczasowych obowiązków. Pracownicy wydziałów ksiąg wieczystych zatem teraz zajmą się pracą merytoryczną, dzięki czemu szybciej załatwiane będą wpływające do nich wnioski.

Zgodnie z danymi ministerstwa codziennie przeglądanych jest około 20 tys. ksiąg, co wskazuje na dużą popularność nowego portalu.

More to explorer