Kradzież z włamaniem

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Popularne przestępstwo, w takim sensie, że często popełniane.

Potocznie często mówimy o kradzieży z włamaniem, co nie jest tym samym w sensie prawnym. Włamanie, to według orzecznictwa przełamanie zapory, zabezpieczenia broniącej dostępu do mienia, ale mienia znajdującego się w zamknietej przestrzeni. Czyli mamy jakąś barierę dostępu do mienia znajdującego się w zamkniętej przestrzeni. Czyli przełamanie jakiś zabezpieczeń barier ogrodzenia, płotu, bramy i wejście na teren ogrodzony nie będzie kradzieżą z włamaniem, mimo że potocznie uważa się, że tak jest, a to będzie zwykła kradzież w sensie prawnym, ewentualnie przestępstwo naruszenia miru domowego, bo to nie jest zamknięta przestrzeń.

Tak samo kradzież kół samochodowych, które są zabezpieczane specjalnymi klamrami, które ciężko przeciąć, też nie jest kradzieżą z włamaniem, bo to nie jest w zamkniętej przestrzeni, tak samo z rowerem, który jest przywiązany linką. A odwrotnie samochód, który jest otwarty i nawet kluczyk do niego jest w środku, ale jest w garażu, to wtedy będziemy mieć do czynienia z kradzieżą z włamaniem, bo jest w zamkniętym pomieszczeniu. Przykład szkatułki – szkatułka będąca w otwartym pomieszczeniu będzie zwykłą kradzieżą, ale kradzież czegoś wewnątrz zamkniętej szkałułki będzie kradzieżą z włamaniem.

Co to znaczy zamknięte pomieszczenie, przestrzeń ? Czy jeśli ktoś zamknie tylko drzwi, żeby nie było przeciągu, nie na klucz, to jest to ? – Otóż nie, musi to być zamknięcie na klucz, bo wtedy ta osoba nie życzy sobie, żeby ktoś tam zaglądał. Nie ma znaczenia, na ile to zamknięcie jest skuteczne. Zamknięcie tylko na klamkę więc tym nie jest, ale jeśli będzie tylko malutki haczyk to wtedy będzie włamanie. Zamknięcie na klucz, znalezienie kluczy pod wycieraczką przez sprawcę, jeśli tylko będą zamknięte, to zawsze będzie włamanie. Co do namiotu, przy zamku na kłódkę przy namiocie, to przy sforsowaniu tego, to będzie kradzież z włamaniem, a przy zwykłym zamku już nie, wtedy będzie zwykła kradzież.

Nieświadomość sprawcy o tym, że nie wiedział, że pomieszczenie jest otwarte, a zniszczył kłódkę nie powoduje, że mamy do czynienia z włamaniem, to będzie zwykła kradzież. Wynika to wszystko z orzecznictwa. Trzeba uważać tutaj, jeśli dom był ubezpieczony, bo jeśli drzwi, czy nawet okno było otwarte, to nie wypłacone nam zostanie ubezpieczenie. Ale to nie może iść znowu za daleko, ponieważ jeśli sprawca wszedł do zamkniętego garażu przez małe okienko i potem wyjechał samochodem po otwarciu od wewnątrz, to wtedy będzie włamanie. Tak samo jak sprytni złodzieje wchodzą do sklepu, gdy jest otwarty, chowają się gdzieś pokątnie, sklep jest zamykany i oni potem wychodzą przez otwarcie od wewnątrz normalnie – to jest zwykła kradzież. W orzecznictwie przyjęto, że z włamaniem w takim wypadku możemy mieć do czynienia, gdy także od wewnątrz sprawca musi pokonać jakieś zabezpieczenia, żeby wydostać się na zewnątrz. Sposób włamania jest bez znaczenia, czyli otwieranie kluczem, wytrychem, przełamywanie zamków przez eksplozję materiału wybuchowego, środki chemiczne itp. To ma znaczenie przy kwestii ubezpieczenia, ubezpieczyciele chronią nas często tylko, jeśli było włamanie.

Co w przypadku gdy sprawca rozbije szybę sklepową wartości 10.000 zł, żeby ukraść jedynie słoik z dżemem ? W większości takich sytuacji sprawca odpowiada jedynie za kradzież z włamaniem, a nie za kradzież z włamaniem i zniszczenie rzeczy. Jednak jeśli wartość tego zabezpieczenia w postaci szyby znaczenie przekracza wartość skradzionej rzeczy, wtedy sprawca odpowiada za kradzież z włamaniem, jak i za zniszczenie rzeczy.

More to explorer