Kwota wolna od podatku w 2012 roku

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

W 2012 roku kwot wolna od podatku wynosi 3.091 zł. Natomiast kwota zmniejszająca podatek wynosi 556 zł i 2gr w skali roku, natomiast w skali miesiąca to kwota 46 zł i 33 gr. Mogą ją odliczyć wszyscy podatnicy rozliczający się na zasadach ogólnych.  Ważne jednak jest, aby nie zapomnieć o złożeniu zeznania PIT, nawet jeżeli  nasze dochody nie przekroczyły  kwoty wolnej od podatku. Wynika to z obowiązku rozliczenia się każdej osoby fizycznej, niezależnie od tego czy jej dochody przekroczyły kwotę zwolnioną od podatku, czy też nie. Jeżeli nie dopełnimy tego obowiązku prawem przewidzianego, to grozi nam kara nakładana przez fiskus. Wysokość tej kary uzależniona jest od minimalnego wynagrodzenia za pracę, i może wynieść maksymalnie dwukrotność najniższej pensji. W związku z podniesieniem minimalnego wynagrodzenia za pracę do kwoty 1500 zł brutto, kara, którą może nałożyć fiskus wynosi 3 tysiące zł.
Podatek dochodowy od osób fizycznych można wyliczyć w następujący sposób:

  • jeżeli podstawa obliczenia podatku wynosi 85.528 zł , to podatek będzie wynosił 18  procent z tej kwoty minus kwota zmniejszająca podatek 556 zł i 2gr.
  •  jeżeli podstawa obliczenia podatku wynosi 85.528 zł, to podatek będzie wynosił 14.839 zł i 2 gr plus 32% z nadwyższki ponad 85.528 zł.

More to explorer