Powodzie i huragany nawiedzają nasz kraj coraz częściej. Każde parę dni deszczu wzbudza obawę, że poziom wód w rzekach wzrośnie za bardzo i skończy się to kolejnymi powodziami. Ubiegły rok był tragiczny dla Krakowa, Sandomierza, Wilkowa, Świniar i wielu innych miast Polski. Wiele rodzin straciło swoje dobytki, na które pracowali całe życie. Co prawda, doczekali się oni odszkodowania, jednak niejednokrotnie okres oczekiwania był zbyt długi.
To jednak ma się zmienić a to za sprawą ustawy powodziowej. Głównym celem tej ustawy jest wypłacenie zasiłku poszkodowanym przez powódź bądź huragan w ciągu paru godzin od wydarzenia. Pieniądze w wysokości do 2 tys. zł mają być przeznaczone na bieżące potrzeby, tj. jedzenie, odzież, leki czy przedmioty codziennego użytku. Wysokość otrzymanej stawki zależy od rozmiaru stawki.
Aby dostać taki zasiłek, należy udać się do gminnego lub miejskiego ośrodka pomocy społecznej, wypełnić wniosek i oczekiwać urzędników, których zadaniem będzie ocena strat i wydanie decyzji o wysokości zasiłku. Podczas wywiadu środowiskowego (który jest warunkiem wypłaty zasiłku), poszkodowani muszą podać swoje dane i określić na jakie cele przeznaczą otrzymane pieniądze.
Urzędnicy z ośrodka pomocy społecznej ocenią, czy w zalanym domu można mieszkać w przyszłości, czy jest dostęp do wody pitnej, czy poszkodowani potrzebują opieki medycznej i środków na leki. Również strata w gospodarstwie ulegnie ocenie.
Rodziny, których domy nie będą nadawać się do dalszego zamieszkiwania, otrzymają zasiłek na remonty i odbudowę budynków.
Mamy sprawdzony model pomocy. Niezależnie od tego czy domy są ubezpieczone, czy nie, państwo oceni straty i będzie refinansować odbudowę zniszczonych budynków mieszkalnych.
Na razie nie wiadomo, na jaką pomoc mogą liczyć poszkodowani, bo ustawa jest dopiero przygotowywana.
Jednak w tamtym roku, rodziny które straciły domy w majowych i czerwcowych powodziach, otrzymały nawet do 300 tys. zł.
Ponadto, pracownicy, którzy wskutek powodzi, nie stawili się w miejscu pracy, otrzymają minimalne wynagrodzenie.
Do tej pory, za każdym razem, kiedy społeczność została poszkodowana w wyniku klęski żywiołowej, rząd przygotowywał nową ustawę. Obecna ma być uchwalona na stałe.
Co ważne, jeśli ustawa wejdzie w życie, będzie ona obowiązywała wszystkich niezależnie od dochodów.
Pieniądze na zasiłki pochodzą z budżetu państwa.