Nowe stawki podatku VAT

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Z początkiem roku 2011 weszły w życie nowe stawki podatku VAT: 5, 8 i 23%. Jest to równoznaczne z wyższymi rachunkami za większość towarów i usług oraz koniecznością przygotowania się przedsiębiorców na rozliczanie już według nowych stawek. Jednocześnie według nowych zmian oni nie odliczą już sobie całego VAT-u przy zakupie auta oraz paliwa do niego.
Nowe stawki zastąpią dotychczasowe tj.: 0, 3, 7 oraz 22%. Stawka 5% jest  nowa i została wprowadzona na czas nieokreślony. Z kolei stawki 8 i 23%, to podwyższone stawki 7 i 22. Zmiany jakie zaszły w stawkach podatku VAT dotyczą okresu trzech lat tj. od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r.:  Docelowo mają powrócić do pierwotnych wartości po 31 grudnia 2013 roku.
Natomiast nową 5-procentową stawką zostały objęte:
podstawowe przetworzone produkty żywnościowe np. chleb, produkty zbożowe, przetwory mięsne czy nabiał, które dotychczas  obejmował 7-procentowy podatek)
książki (także audiobooki) oraz specjalistyczne czasopisma  (dotychczas 0 procent). Trzeba dodać, że w przypadku książek pobieranych z internetu, będzie obowiązywała podstawowa stawka VAT tj. 23 procent.
niektóre nieprzetworzone produkty rolne objęte dotychczas 3-procentową stawką np. warzywa, owoce, mięso, jaja.

More to explorer