Nowy taryfikator mandatów. Pasażerowie ponad stan

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Nie 100, ale nawet 500 zł mandatu będzie można zapłacić za przewożenie większej liczby osób niż pozwala na to dopuszczalna (zarejestrowana) liczba osób mogących jednocześnie jechać w samochodzie. To jedna z głównych zmian, jakie znalazły się w nowym taryfikatorze,który określa wysokość mandatów za wykroczenia.

Z początkiem nowego 2011 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o prawie ruchu drogowego. Pojawił się tam całkiem nowy artykuł 92 a, który odnosi się do kar za przekroczenie dopuszczalnej prędkości. W związku z tym zmienił się także taryfikator. Zaostrzone zostały kary za przewożenie osób powyżej limitu określonego w dowodzie rejestracyjnym.

Do tej pory kierowcom, którzy wozili zbyt dużą liczbę pasażerów, niewiele groziło- mandat w wysokości 100 złotych i w dodatku niezależnie od liczby przewożonych osób. Teraz kierowca też zapłaci 100 złotych, ale… za każdego pasażera ponad limit! Jednakże maksymalna kara może wynieść 500 złotych.
Przepis dotyczy aut osobowych, busów, a także autobusów. Nowy taryfikator podnosi także kary za przewóz osób pojazdami do tego nieprzystosowanymi. Wysokość kary to również do 100 złotych za każdego pasażera (maksymalna wysokość mandatu: 500 zł).

More to explorer