Zmiany dla rowerzystów

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Od 8 października 2012 r. obowiązuje zmiana rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia z dnia 3 sierpnia 2012 r. (Dz.U. 2012, poz. 997), które zwłaszcza wprowadza zmiany w wyposażeniu rowerów.

Zmianami są:

  •  dopuszczenie zdemontowania oświetlenia roweru w czasie, kiedy jego używanie nie jest wymagane przepisami prawa (czyli w ciągu dnia, z wyjątkiem tuneli i gorszej widoczności, nie dotyczy to czerwonego światła odblaskowego które musi być umieszczone na rowerze stale) – za jego brak nie grozi mandat;
  • dopuszczenie migającego światła przedniego (a nie tylko tylnego)
  • dopuszczenie umieszczania oświetlenia roweru nie niżej niż 25 cm i nie wyżej niż 150 cm nad jezdnią (dotychczas – 35 do 90 cm)
  • dopuszczenie większej liczby świateł (co najmniej jednego pozycyjnego białego lub źółtego z przodu i co najmniej jednego pozycyjnego czerwonego i co najmniej jednego odblaskowego czerwonego z tyłu)
  • dopuszczenie odblasków w kształcie pierścienia umieszczonych w kołach roweru widocznych z boku.

Oświetlenie ciągniętej przez rower przyczepki będzie musiało spełniać te same warunki, co oświetlenie roweru i będzie mogło – tak jak w przypadku roweru – być zdemontowane, gdy nie musi być używane. Rowery i wózki rowerowe o konstrukcji uniemożliwiającej sygnalizację zamiaru skrętu przez wyciągnięcie w bok ręki muszą mieć kierunkowskazy odpowiadające warunkom technicznym kierunkowskazów dla motorowerów (chodzi o całkowicie zabudowane rowery poziome i niektóre wózki rowerowe).

Te same przepisy stosują się wózków rowerowych. Poza tym kilka zmian w tym rozporządzeniu dotyczy nie tylko rowerów czy wózków, ale pojazdów M1 i N1. Zmieniono również przepisy o wskaźniku skuteczności hamowania. Kilka przepisów zmiany powyższego rozporządzenia wchodzi w życie dopiero 1 stycznia 2013 roku.

Źródło: www.miastadlarowerow.pl

More to explorer